Powody, dla których warto pomalować betonową posadzkę w garażu

Po wybudowaniu garażu ściany, podłoga i sufit tego pomieszczenia zewnętrznego często pozostają niewykończone. Oznacza to, że śluzy przeciwwiatrowe będą widoczne, a podłoga będzie się składać z płyty betonowej lub cementowej bez żadnego innego pokrycia. Materiały te mają tę wadę, że ulegają degradacji pod wpływem powtarzającego się ruchu pojazdów. Po kilku miesiącach wjeżdżania i wyjeżdżania samochodem można zauważyć pojawiające się mikropęknięcia.

Co bardziej irytujące, w zależności od tego, co przechowujemy w garażu, te szorstkie materiały będą nasiąkać kurzem i błotem. Aby usunąć ten brud i utrzymać miejsce przechowywania w czystości, należy regularnie zamiatać podłogę. W przypadku osadów konieczne będzie mycie.

Jeśli w garażu wykonuje się czynności mechaniczne, takie jak wymiana oleju, podłoga będzie miała tendencję do wchłaniania oleju i innych płynów. W ten sposób powstają plamy, które są prawie niemożliwe do usunięcia. Nie wspominając o uderzeniach ciężkich narzędzi spadających na podłogę, które mogą odłamać małe kawałki betonu.

Aby uniknąć tych wszystkich problemów, jednym z rozwiązań jest zastosowanie farby odpowiedniej dla betonu lub cementu podłogi. Malowanie podłogi w garażu przyniesie następujące korzyści:

  • Płyta zostanie pokryta farbą ochronną, która przez długi czas będzie chronić ją przed uszkodzeniami.
  • Farba do posadzki garażowej jest wysoce odporna na powtarzający się ruch pojazdów, zwłaszcza na rozgrzane opony.
  • Powłoka nie gromadzi kurzu, nie wchłania oleju ani innych płynów. W rzeczywistości jest to farba odporna na kurz i poślizg. Pomalowana podłoga w garażu jest znacznie łatwiejsza do czyszczenia, a przede wszystkim mniej brudzi.
  • Farby podłogowe są dostępne we wszystkich kolorachnadając pomieszczeniu bardziej dekoracyjny wygląd.

Jaką farbę wybrać do podłogi w garażu?

Kluczem do udanej pracy malarskiej jest użycie odpowiednich materiałów. Aby pomalować podłogę w garażu, można wybrać spośród 3 rodzajów farb podłogowych:

  • Farby typu żywica epoksydowa.
  • Farby poliuretanowe.
  • Farby typu alkidowo-uretanowego.

Jak pomalować betonową podłogę?

Przed pomalowaniem posadzki w garażu należy przygotować podłoże betonowe. Powierzchnię oczyszcza się z kurzu i brudu, wgniecenia naprawia się szpachlą lub zaprawą i dopiero wtedy nakłada się farbę. Farba powinna składać się z 2 do 4 warstw. Farbę nakłada się w temperaturze obrabianej powierzchni nie niższej niż +5°C, w otoczeniu nie niższym niż +10°C i przy wilgotności powietrza nie wyższej niż 80%.

Posadzkę betonową można malować najwcześniej po 5 dniach od wylania. Kolejną warstwę farby należy nakładać dopiero po całkowitym wyschnięciu poprzedniej, co zwykle trwa około 24 godzin.

Wybierając farbę i lakier do malowania betonowej posadzki garażu, należy wziąć pod uwagę zdolność składu farby do wytrzymywania różnych ekstremalnych temperatur, odporność na długotrwałe wysokie obciążenia i inne właściwości eksploatacyjne właściwe dla garażu.