Mechanizmy, okucia i dodatki w segregatorach

mechanizm dźwigniowy z dociskaczemMechanizmy dźwigniowe z dociskaczem

Ringi mechanizmów dostosowane są przede wszystkim do otworów, które są w tradycyjnych dziurkaczach. Dokumenty są tam specjalnie przytrzymywane dociskaczem, który zakłada się na ringi. Najczęściej używa się segregatory o szerokością 75 lub 50 mm. Mogą one nawet trzymać około 500 stron. Niektórzy przygotowują także segregatory 80 mm, które będą trzymały nieco więcej stron. Zwykłe segregatory dźwigniowe mają jeden mechanizm, który ma dwa ringi. Kartki nakłada się tam na prawe ringi. Ich przełożenie na drugą stronę wymaga, by dźwignia była zamknięta. Są także nowe mechanizmy Leitz 180 stopni, które pozwalają nakładać na lewe i prawe ringi dokumenty.

mechanizm ringowyMechanizmy ringowe

Najczęściej rozchyla się je palcami, ale czasami wygodniej można stosować mechanizmy Softclick. Ringi w zależności od kształtu mogą być nieco zróżnicowane. Mogą występować typu O, które są okrągłe oraz typu D, które mają jeden ring prosty i tym samy kartki są lepiej wyrównane względem siebie, dlatego efekt estetyczny będzie poprawiony. Na mechanizmach stosuje się albo dwa albo cztery ringi. W drugim przypadku można stosować dziurkacz czterootworowy, koszulki albo doklejane perforacje. Niektóre segregatory mają także dociskacz papieru. Innowacyjnym rozwiązaniem będzie mechanizm Jopa, jednak jest on jeszcze niespecjalnie popularny w Polsce.

mechanizm dociskowyMechanizmy dociskowe

To także mechanizmy chętnie stosowane w konferencyjnych segregatorach Esselte. Tam kartki nie muszą być przedziurkowane. Tutaj stosuje się taki mechanizm, który będzie je dociskał, tak że nie będą mogły wypadać. Niektórzy zaliczają ten produkt do skoroszytów, ale producent określa go jako segregator, dlatego przy tym pozostańmy.

Okucia i zapięcia

Trzeba je określić jako takie elementy, które pozwalają na wygodniejszą pracę z segregatorami. Dzięki nim dokumenty są lepiej zabezpieczone, a okucia często chronią także części dolne okładki i rogi, tak by nie ulegały one zniszczeniu w sposób przypadkowy przez uderzenia czy obtarcia.