Segregatory - słowniczek pojęć

słownik pojęć segregatorySegregatory - słowniczek pojęć

Big
Wgłębienie w okładce umożliwiające jej zgięcie. Szerokość bigu zazwyczaj wynosi 8 mm. Czasami stosowane są węższe i wówczas mają szerokość 4 mm.


Dociskacz
Służy do dociskania kartek znajdujących się wewnątrzsegregatora. W segregatorach dźwigniowych mocuje się szerokie dociskacze metalowe ze specjalnym przyciskiem zwalniającym.


Etykieta samoprzylepna             

Wydrukowana na papierze samoprzylepnym, pomaga spersonalizować segregator i dokładniej go opisać.


Etykieta wymienna
Etykieta wymienna wykonana jest na kartonie. Służy do umieszczania w specjalnym okienku znajdującym się na okładce segregatora.


Szerokość grzbietu      
Szerokość grzbietu związana jest z szerokością zastosowanego zamka i zależy od ilości arkuszy, które segregator ma pomieścić.


Kalandrowanie        
Proces, w wyniku którego okładka zyskuje określoną fakturę - innymi słowy odciskanie określonego wzoru. Może to być np. efekt płótna, s, skóry, gęstej siatki itp.


Kieszonka na etykietę             
Przeźroczysta koszulka z tworzywa sztucznego zgrzewana lub klejona na grzbiecie. Służy do umieszczania wewnątrz niej etykiet-kartonów, które opisują zawartość segregatora.


Mechanizm ringowy             
Zamknięcie stosowane głównie w węższych segregatorach -np. reklamowych oraz biurowych o grzbiecie maksymalnie do 5 cm.


Mechanizm dźwigniowy             
Najbardziej rozpowszechnione zamknięcie stosowane w większych segregatorach biurowych.


Oczko brzegowe        
Mocowane jest na grzbiecie segregatora i pomaga wyjąć segregator z półki bez uszkodzenia jego okładek.


Okładka        
Podstawowa część segregatora, która decyduje  o jego aspektach  technicznych i estetycznych. Najpopularniejsze okładki to wykonane oprawie introligatorskiej oraz nieoprawiane z tektury litej, klejonej lub z tworzyw sztucznych.


Okucia        
Popularna nazwa wszelkich metalowych części segregatorów; oczka brzegowe, oczka rado, szyny, zamknięcia ringowe i dźwigniowe.


Wyklejka
Materiał, którym okleja się wewnętrzną część okładki. W segregatorach biurowych z reguły jest to papier kolorowy lub biały. Niekiedy używa się papieru laminowanego lub tego samego materiału, co okleina.