Wybór przyborów biurowych

Przybory do biura

Segregatory

Biuro nie może obejść się bez wyposażenia w odpowiednią ilość segregatorów. Tylko dzięki nim można zaprowadzić porządek w całej dokumentacji biurowej. Żeby każdy segregator mógł prawidłowo pełnić swoje funkcje, konieczna jest gruba i twarda okładka oraz odpowiednia zakładka opisowa. Może być z kartonu lub tworzywa sztucznego. System wpinania do nich koszulek lub kartek powinien być możliwie prostu przy zachowaniu ich bezpieczeństwa i solidności. Segregatory można wykorzystywać do przechowywania dokumentów dowolnego typu, a konkretne rodzaje segregatorów zazwyczaj wylicza się w odniesieniu do wielkości przechowywanych w nim dokumentów.

Typowe segregatory przeznaczone są do dokumentów A4, a popularne są też opcje dla dokumentów A3 i A5. W praktyce ogromnie istotną kwestia jest grubość grzbietu segregatora, co skorelowane jest z rodzajem mechanizmu blokującego kartki. Segregatory z mechanizmami ringowymi mają grubość od kilkunastu do 90mm

Typowe mechanizmy wpinania kartek to mechanizm z dociskaczem (rozstaw standardowych kartek; rozchylane i zamykane przy użyciu dźwigni; karki przytrzymuje docisk), ringowe (rozchylane palcami; w kształcie O lub D; mają dwa lub cztery ringi, na które nawleka się kartki) i dociskowe (typowe dla segregatorów konferencyjnych; kartki nie wymagają dziurkowania).

Dziurkacze

Typowe dziurkacze, element niezbędny przy wykorzystaniu segregatorów, mają dwa ostrza o wielkości 5,5mm. Zapewniają kompatybilność z klasycznym typem segregatorów. Istnieje ich alternatywna wersja dla posiadaczy segregatorów z czterema ringami.

Artykuły biurowe

Ważną cechą dziurkacza jest jego zdolność do przebijania większej liczby kart na raz. Im więcej, tym lepiej i tym większy zazwyczaj jest dziurkacz. Typowy dziurkacz powinien przedziurawić 20 kart, dobry nawet 60. Są też jeszcze większe dziurkacze o lepszych parametrach, tzw. Dziurkacze archiwizacyjne lub wysokowydajne, ale typowe biuro ich nie potrzebuje. Ważna jest ergonomia konstrukcji i jej solidność, by z dziurkacza można było korzystać łatwo oraz by była to praca bezpieczna.

Przydatnym dodatkiem do dziurkaczy jest ogranicznik formatu pozwalający na dziurkowanie precyzyjne. Istotny jest ponadto pojemnik na ścinki dbający o higienę pracy.