Mechanizmy dźwigniowe z dociskaczem

Ringi w przypadku mechanizmów są dostosowywane przede wszystkim do otworów, które są robione przez tradycyjne dziurkacze.

segregator mechanizm dźwigniowyDokumenty są tam specjalnie przytrzymywane dociskaczem, który zakłada się na ringi. Najczęściej używa się takich, które mają szerokość od 50 mm do 75 mm. Mogą one trzymać do 500 stron. Niektórzy producenci wprowadzają o 5 mm większe ekstra segregatory na więcej stron.

Zwykłe dźwigniowe mają jeden mechanizm, który ma dwa ringi. Kartki nakłada się tam na ringi prawe. Przełożenie na drugą stronę wymaga oczywiście zamknięcia dźwigi. Mechanizmy ringowe najczęściej są one rozchylane palcami, ale czasami można także wygodniej stosować inne mechanizmy bardziej nowoczesne, które mogą być nieco bardziej zróżnicowane. Występować mogą typu O lub spłaszczone typu D. na mechanizmach stosuje się najczęściej dwa albo cztery ringi i taka forma sprawdza się najlepiej. W drugim przypadku także można zastosować specjalny dziurkacz na cztery otwory lub też koszulki. Innowacyjny jest mechanizm Jopa, jednak jest on jeszcze niespecjalnie popularny.

Mechanizmy dociskowe

To mechanizmy, które są chętnie stosowane w konferencyjnych segregatorach Esselte. Tam kartki nie muszą być przedziurkowane. Tutaj stosuje się mechanizm, który będzie dociskał tak, że kartki nie będą wypadać. Niektórzy zaliczają taki produkt raczej do skoroszytów, ale sam producent stara się go określać jako segregator.

Okucia i zapięcia

Trzeba je określić jako takie elementy, które pozwalają na wygodniejszą pracę z segregatorami. Dzięki nim dokumenty są lepiej zabezpieczone a okucia często chronią również części dolne okładki oraz rogi, które najbardziej są narażone na zniszczenie. Dlatego takie dodatkowe zabezpieczenie jest na pewno istotnym elementem i będzie dobrze, jeśli będzie się mogło znaleźć na segregatorze, dlatego takie modele warto wybierać szukając dobrego produktu.